Ofis

Ofis; iş yeri, daire, büro anlamına gelen ve günün büyük bir çoğunluğunun geçirildiği çalışma alanlarıdır. Bu çalışma alanlarında birçok eylem/etkinlik gerçekleşmektedir. Yeni nesil ürünler ve bunlara bağlı olarak gelişen yeni gereksinimler geleneksel alışkanlıkları da dönüşüme zorlamaktadır. Dönüşen alışkanlıklar yeni tutumları, bu tutumlar ise yeni davranışları beraberinde getirmektedir. Bu değişim kullanıcı-nesne ilişkisini doğrudan etkileyerek, bireyin fiziksel çevresi ile kurduğu ilişkileri de değiştirmektedir.  Değişen ve yeniden yapılandırılan gündelik hayatta içinde zaman geçirilen mekanlar konut mekanları ile yarışan ofis mekanları olmaktadır. Değişen gündelik hayat, mekan kullanım biçimlerini, boyutlarını, işlevlerini, anlamlarını da değiştirmiştir
 
Ofis ve Ticari Alan Tasarımı Nedir?

Ofislerin ve ticari alanların insanların birçok alanda faaliyet gösterdiği ortamlar olması sebebiyle, çalışma ortamı ve çalışma alanına uygun bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Ofis tasarımı, farklı iş alanları, ilgi alanları ya da kişisel zevklere göre yapılabilir.
Çalışacak kişilerin ofis içerisinde kendilerini konforlu hissetmeleri ve daha odaklı olmaları için ofis tasarımı oldukça önemli bir noktadır.
Ofis tasarımı, kişinin zevkine göre dizayn edilebildiği gibi:

• İş alanı
• Yapılacak işin boyutu
• İşverenler tarafından gelen talebe göre de uygulanabilmektedir.
 
Ofis ve Ticari Alan Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Ofis ve ticari alan tasarımları ile ilgili net bir konsept belirlemek mümkün değildir. Çünkü kişinin zevkine ve iş alanına göre farklı şekillerde tasarımlar oluşturulabilmektedir. Ofis tasarımı esnasında kullanım alanı ve kullanacak kişi sayısı gibi faktörler de dikkate alınmalıdır.
Ayrıca, günümüzde çalışma şartlarının değişmesi ve farklı çalışma saatleri gibi faktörlere bağlı olarak ofis tasarımı yaparken kişilerin artık daha ferah ve modern tasarımlara yöneldiğini gözlemliyoruz.

Örneğin; farklı modern ve estetik dokunuşlar uygulama, canlı renkler kullanma ve ofis tasarımında bitkilere yer vermenin çalışan verimliliğini arttırır
Yaptığımız her tasarım gibi ofis tasarımınız da kişiye özel olarak tasarlanır. Bir ofisten beklentinizin ne olduğunu ve nasıl bir ortamda çalışmak istediğinizi belirlerlediğiniz takdirde tasarımlarımız sizlere özel olacaktır.

Popüler Ofis ve Ticari Alan Tasarımları Nelerdir?

Ofis tasarımı uygulamalarında çok çeşitli konseptler uygulanmaktadır. Çalışanlarının memnuniyetini sağlamak ve elbette verimliliği artırmak için işverenler de ofis tasarımlarında farklı arayışlara girmektedir. Ayrıca, çalışma alanınınızın rahat olması da oldukça önemlidir.